HER YÖNÜYLE - DERÇİFTLİK KÖYÜ - YOZGAT
HOŞ GELDİNİZ - DEREÇİFTLİK KÖYÜ RESİMLERİ , MUHTARLARI, VİDEOLARI ... BURDA... DEREÇİFTLİK, Yozgat İlinin Aydıncık İlçesine Bağlı Şirin Bir Köydür...SİTEMİZİ ZİYARET ETTİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ...

Dereçiftlik Köyü Hakkında

       DEREÇİFTLİK  KÖYÜ  AYDINCIK- YOZGAT
Duran KOÇ
     Köy adını bulunduğu konumdan almıştır. Su çıkan kaya ile Arım Dağı’nın eteğinde yemyeşil bir bölgeye kurulmuştur. Konumundan 'DERE' bulunduğu yeşil doğadan da 'ÇİFTLİK' diye tabir edilmiş ve DEREÇİFTLİK ismini almıştır.

Dereçiftlik Köyünden Görüntüler


      Yozgat iline 105 km, Aydıncık ilçesine 7 km uzaklıktadır. Doğusunda Yenice, kuzeyinde Bakırboğazı ve Kocabekir, kuzey batısında Mercimekören, batısında Kösrelik kasabası ve Güney batısında Kuşsaray köyü bulunmaktadır.
     Ağdaş, Çirçir ve Goderesi olmak üzere üç yaylası vardır. Yaz aylarında, koyun, keçi ve büyük baş hayvanı olanlar hayvanlarını bu yaylalarda otlatırlar.


Ağdaş Yaylası

     Yaylalarda , Dağlarda ve Ormanlarda , Ahlat, Alıç, Ihlamur, Zuval (kızılcık) Kuşburnu ve Dağ eriği gibi meyveler vardır. Ayrıca Kekik, Nane, Madımalak, Efelik, Gevur pancarı, Çiriş ve Mantar da yaz mevsiminde bol miktarda bulunmaktadır. Kekik kokularıyla, soğuk sularıyla, yeşilin her tonuyla görülmeye değer güzellikler…

İklim - Bitki örtüsü:
      Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Ormanlarında Meşe ve Gürgen ağaçları, Dağların Taşlık bölgelerinde ise ardıç ağaçları bulunmaktadır. Köy bahçelerinde Kavak ve Meyve ağaçları vardır.


Dağları
     Arım, Suçıkan kaya, Ağnak , Şaankayası, Alinin Yurdu , Ortaçal , Asar , Esisarı , Deliklitaş, Gezbel önemli dağlarıdır

Arım Dağı

     Yozgat ilinin gelenek ve görenekleri hakimdir. Bu köylü olan çoğu kişi Ankara’da, İstanbul’da, çeşitli il ve ilçelerde ikamet etmektedir. Bulundukları yerlerde de gelenek ve göreneklerini sürdürmektedirler.

     Köyde ilköğretim okulu vardır.

Dereçiftlik Köyü İlköğretim Okulu

      Köyün 2 adet camisi bulunmaktadır. Ayrıca köyde soğuk hava sistemiyle çalışan morg mevcuttur. Bölgedeki köyler arasında en gelişmiş köydür.---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
        Dereçiftlik Köyü'nde;
- İçme suyu şebekesi,
- Kanalizasyon şebekesi,
- Sağlık ocağı vardır.
- Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

                                                                  Sağlık Ocağı

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nüfus :
Yıllara göre köy nüfus verileri
2014 -    641
2007 -
2000 - 1000
1997 - 1214

     Ekonomi :
     Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Buğday, Arpa, Soğan, Sarımsak, Nohut, Şeker pancarı, Domates, Biber, Mısır, Fasulye, Kavun, Karpuz, Patates, Bal Kabağı,Marul ve Maydanoz herkes tarafından yetiştirilir. Meyve olarak Elma Armut , Ayva, Kayısı, Erik, Vişne, Kiraz, yetiştirilmektedir.

   Muhtarlık :
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

                                >>>           Dereçiftlik Köyü Muhtarları   için tıklayınız